Tuesday, November 4, 2014

Kostajnička jalovina - kraj (je početak)


foto Novosti
Pre nedelju dana, na RTS-u je osvanula vest da će država u što kraćem roku privremeno sanirati jalovište. Ova informacija nije stigla, kako bi razumno bilo očekivati, iz ministarstva zaštite životne sredine, niti iz ministarstva rudarstva, već iz kabineta ministra bez portfelja (a za vandredne situacije) Velimira Ilića. Ipak, vest je bila usamljena. Danas je međutim potvrđeno da će se država napokon, posle pola godine definitivno pozabaviti jalovištem. Evo kompletne vesti.

Problem odlivanja otpadnog materijala sa jalovišta u zatvorenom rudniku Stolice kod Krupnja rešiće Vlada Srbije. Urađen je projekat, a predviđena su i sredstva koja će Vlada opredeliti u ovu svrhu. Radovi na sanaciji brane počeće u sredu. To će biti kratkoročno rešenje, a u narednom periodu radiće se i na trajnijem.

Prema rečima ministarke poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežane Bogosavljević Bošković, Vlada je čekala da vlasnik tog jalovišta, koncern „Farmakom“ Miroslava Bogićevića, uradi svoj deo posla. Kako oni nisu uspeli da srede problem, država je morala sama da pristupi njegovom rešavanju.

- „Farmakom“ nije reagovao na dopise, zahteve i molbe nadležnih da se taj problem reši - rekla je Bogosavljević Bošković na konferenciji za novinare. - Nadležni su u prethodnom periodu učinili sve što je u njihovoj moći, a inspekcije i stručne službe su stalno bile na terenu.

Toksična jalovina sa teškim metalima sa jalovišta nekadašnjeg rudnika Stolice kod Krupnja sliva se od majskih poplava na okolno zemljište i reke.
 
Predsednik opštine Krupanj Rade Grujić kaže za „Novosti“ da su stručnjaci iz RTB Bor u nedelju bili u Krupnju i da je zajedno sa njima obišao branu nekadašnje flotacije rudnika Stolice. Naš sagovornik kaže da su kod njega pre desetak dana bili i ministar Velimir Ilić i predstavnici beogradskog Instituta „Jaroslav Černi“. On očekuje da će sve biti urađeno, po projektu i valjano, i da će konačno biti rešen taj, po njemu „najveći problem u Rađevini, ali i u okruženju“.


U skladu sa starom (i često pogubnom) "bolje ikad nego nikad", iskreno pozdravljam početak sanacije. Posle više meseci, osećam da mi je kamen pao sa srca.

Međutim, posle radovanja ostaje gorak, da ne kažem metalan ukus u ustima. Ono što ga ostavlja je 80000 kubika već istekle jalovine, kao i problem odgovornosti, odnosno, pranja ruku od iste. Uvreda za kolektivno dostojanstvo građana ove zemlje, nešto što počinje da liči na patološko laganje.

U izjavi ministarke nalazimo više nelogičnosti:

1) Ako je država očekivala da "Farmakom" reši problem, zašto je onda "procenjena šteta na jalovištu ušla i u zvanični Vladin izveštaj korišćen i za briselsku donatorsku konferenciju za Srbiju i BiH koje su pogođene poplavama" (1)? Kako bi Bogićević, od koga se očekivalo da reši stvar, mogao da manevriše ovim novcem, kako bi to mogao da uradi bilo ko osim države? Isto tako, zašto bi Vlada u julu formirala radnu grupu koja je „uradila predlog mera za sanaciju jalovišta (...) koji je prosleđen ministarstvima poljoprivrede, vodoprivrede i zaštite životne sredine, rudarstva i energetike i zdravlja, gde se čeka njihova saglasnost. Po dobijanju njihove saglasnosti, Rudarski institut iz Zemuna će iduće sedmice utvrditi da li je taj projekat primenljiv i da li sa ulaganjima od 66 miliona dinara mogu da se urade obodni kanali i popravi kolektor“, (2)

2) Ako je Vlada u stvari od početka doživljavala situaciju kao alarmantnu, ali su im ruke bile vezane zbog tih silnih molbi Farmakomu i čekanja da budu uslišene,  zašto je Dejan Lekić iz Agencije za zaštitu životne sredine u avgustu rekao da nema razloga za brigu, "jer će zbog mnogo većeg protoka Drine i Save koncentracija biti i 100 puta manja od one utvrđene u Jadru", kao i to da će voda Drine i Save ostati u drugoj klasi kvaliteta? (3)

3) Zar je stvarno maksimum zakonskih mehanizama kojim država može da ostvari pritisak na pravno lice koje ugrožava zdravlje stanovništva i životne sredine - dopisi, zahtevi i molbe? Pola godine molbi?! Nikakve prekršajne prijave, uplitanje MUP-a, ništa? U slojevima i slojevima zakona koji su nam ostali još iz SFRJ, SRJ, SCG, kao i u svemu što smo prepisali iz EU, a koji su svi na snazi (čak i onda kada potpuno protivreče jedan drugom) da je bilo volje, sigurno je moglo da se nađe mnogo mehanizama da se deluje mimo čekanja odgovora na "dopise".

4) Zašto je, od svih nadležnih i odgovornih ministarstava, problem galantno prebačen na dobro nam poznatog ministra bez portfelja, Velju?

A svemu je prethodilo to što se u Krupnju, posle meseci ćutanja oglasio se i Premijer Av (PAV). Molim vas da pogledate video 1 i video 2, kratki su, a mnogo toga ćete naučiti o životu, pa i o sopstvenom.
Poriv da komentarišem svaku rečenicu nepodnošljivo demagoške izjave o avionima i milionima uspela sam da provarim. Zadržimo se samo na suštini: država ne bi smela da se meša u stvari "privatnika", ali eto, učinićemo izuzetak da vas spasemo.



Da li su sve reke i zemljište koje je dodirnula jalovina takođe privatna svojina Farmakoma? Već sam istakla da je sigurno moguće pronaći zakonski mehanizam brzog delovanja u ovakvim situacijama. Svaka država mora da ih poseduje način da se zaštiti od neodgovornih pojedinaca. Da li nam premijer poručuje da su naši životi i dobrobit svega što nam je drago isključivo u rukama privatnika i da je država tu nemoćna, osim ako On Lično ne odluči da bude drugačije? Šta bi bilo da je rudnik u završio u vlasništvu nekog od njegovih prijatelja, a ne političkog protivnika? Jer Farmakom je bio jedan od glavnih finansijera DS-a, koji je po sadašnjem narativu odgovoran za sve što ne valja u Srbiji, baš kao što je to za njih bio Milošević.

Suštinsko pitanje je: zašto je bilo potrebno da prođe šest meseci, i da iz jalovišta istekne 80000 metara kubnih (!) jalovine, da se obogalje ili unište čitavi ekosistemi i ozbiljno ugroze Drina, Sava i ljudski životi vezani za njih? Zašto ovu popmeznu izjavu nismo čuli još u maju, junu, kada je katastrofa mogla da se spreči?

Mogući scenario I: Upetljani u haos birokratije, nestručnih mišljenja sa "stručnih" pozicija, nesposobnosti i straha od preuzimanja inicijative, nadležni manje ili više prećutno, odlučuju da puste da sve prosto isteče, u nadi da će se sve razblažiti i magično nestati. To se ne dešava i teški metali stižu do Drine, a zatim i do Save. Inscenira se čitava ova drama o kojoj čitamo u medijima i PAV se pojavljuje kao veliki spasilac, ponovo.

Mogući scenario II: ...Da li je moguće da su svi čekali signal od PAV-a i da bez njega ništa nije moglo da se uradi? Da jedino što su svi ostali u stanju da urade jeste da aplaudiraju u skupštini?!

Nemojmo se zavaravati: Farmakom je stereotipna zla tajkunska korporacija: političkim malverzacijama pod svoje vlasništvo uzeo je veliki broj državnih firmi koje su potom propadale; uništene namerno, ili čistim nemarom, sa gomilom neraščišćenih računa iza sebe i konkretnih nedužnih ljudi oštećenih u procesu. Ali isto tako, najlakše je sve svaliti upravo na takav entitet, kriv po svim osnovama.

Ne radi se o tome da li je Bogićević odgovoran - naravno da jeste, već se radi o tome da je Vlada odgovorna što je jedino što je radila od maja meseca do sada - monitoring i kafkijanska birokratija. A sada se na naše oči njihov deo kolača prepravlja u ušećereni političi poen - tu smo da vas spasimo od zlih privatnika, iako to ne bi smeli da radimo, ali učinićemo vam uslugu. Zapamtite to.

Pravi dokaz sopstvenog ropskog položaja jeste da kada kao građanin, ne možete da se oslonite na vladavinu zakona i svoja prava, već na milost. Mirno spavajte, Premijer bdi nad vama.


Sada bez ironije, želim srećan početak radova i nadam se da će, kada prestane infuzija otrova, kapaciteti regeneracije prirode zablistati.

Hvala svima onima - pojedincima, organizacijma i medijima - koji su pomogli da se raširi reč o ovoj katastrofi. Da toga nije bilo, sumnjam da bi se stvari pomerile s mrtve tačke.

Drina 2010. Za Maru :)


No comments:

Post a Comment