Ptice su toplokrvna stvorenja sa izrazito brzim metabolizmom. To znači da u mraznim danima izuzetno mnogo energije troše na zagrevanje. Uprkos gotovo savšenoj izolaciji kao što je perje, treba im dosta kalorične hrane da bi preživele i bile dovoljno snažne i okretne umaknu grabljivcima.
U gradu nema promrzlog klasja i suncokreta, nema divljih žitarica (i ako ih je bilo, pokošene su na vreme). Hranilice za ptice je tako jednostavno napraviti, a tako puno znače našim pernatim sugrađanima. O hranilicama sam već pisala 2012., a takođe postoji dobar članak Lige za ornitološku akciju, pa tu možete naći uputstva za pravljenje hranilica i pravila hranjenja, koja vam preporučujem da pročitate. Ali, hajde samo da pretrčimo kako se prave najjednostavnije hranilice za ptice pevačice i hladne dane:
- Isečete karton rolne papira na pola, ili "čašice" za pojedinačna jaja iz kartona sa jaja (u daljem tekstu: podloga). "Čašici" probušite dno.
- Ostavite svinjsku mast da omekša na sobnoj temperaturi nekoliko minuta. Pripremite na tacni mešavinu semena (na slikama: proso, suncokret i lan).
- Nanesite mast ravnomerno kašičicom na podlogu, kao da mažete eurokrem na keks :) treba da to bude sloj od milimetar-dva, da ne otpada, ali da se beli.
- Uvaljate zamašćenu podlogu u semenke i odmah stavite u zamrzivač. Ponesite ih u kesi koju ćete držati podalje od tela.
- Postavite grane drveća i žbunja, na visini 1,5 metar - 2 metra (ne treba da budu prenisko, da ih ne bi dohvatili golubovi, ili da ptice ne bi bile ugrožene od strane vrana ili mačaka dok jedu). Možete ih postaviti ili direktnim nabijanjem na granu, ili vezivanjem za granu debljim kanapom od konoplje ili pertlom (NAPOMENA: nikad ikad ne koristite konac - konac može obogaljiti ptice koje upetljaju noge u njega! Viđate li golubove bez prstiju ili nogu? Te povrede nastaju upravo od upetljavanja u razne niti).
Ovo su po mom iskustvu "najbrže" hranilice. Treba vam nekoliko minuta da ih napravite i oko sat, najviše dva da se dobro stegnu. Izuzetno se lako postavljaju i od potpuno su prirodnih materijala. Mana im je što sadrže malu količinu hrane. Kolač za ptice (videti gornji link Lige za ornitološku akciju) je daleko hranljivija opcija, samo što vam treba dobra "zakačaljka" i duže vremena u zamrzivaču da se kolač stegne.
Hranilice s mašću su isključivo zimske: gube smisao kada temperature odu više od par stepeni iznad nule, jer će se mast otopiti i neće držati semenke. Za toplo vreme postoje mnoge druge opcije.
Još jedna bitna napomena: ukoliko ne možete pticama da ostavljate hranu redovno, obavezno menjajte mesta i nasumično raspoređujte hranilice. Ptice se navikavaju ako ih hranite na stalno mesto hranjenja u toj meri da će na tom mestu čekati hranu do izlgadnelosti, što je problem ukoliko ne možete da ih hranite svakodnevno.
P.S. Kad ste ih već "uštinuli" za hranilice, ponesite malo semenki i posebno nahranite golubove :) Mnogi ornitolozi i ljubitelji ptica ih ne vole, ali ja samtram da imaju pravo na život i klopu kao i sve ostale ptice (ali zato ćemo se postarati da ne mogu da dođu do naših hranilica za sitne ptice pevačice).
No comments:
Post a Comment