Monday, July 25, 2011

Osmonožna biokontrola

Biokontrola predstavlja korišćenje/naseljavanje jedne vrste živih organizama radi kontrole populacije drugih, u ovom slučaju nepoželjnih (najčešće onih koje nazivamo "štetočinama"). Tako recimo bubamare sa neverovatnim apetitom proždiru biljne vaši, što je dobar razlog da ih volimo još više.


Nisu svi biokontrolori na prvi pogled tako simpatični kao bubamare, ali naša sebična estetska stanovišta ne mogu umanjiti njihov značaj. U baštama i na balkonima, pauci različitih vrsta, formi i životnih stilova, predstavljaju izuzetno značajne predatore mnogih biljnih napasti - od biljnih vaši, preko štetnih muva i mušica, do gusenica. A ruku na srce, i posmatranje samog lova ume da bude uzbudljivo! Samo treba prevazići odbojnost prema paučini i njihovim tkačima :)

Našu terasu i njene biljne stanovnike ove godine je terorisalo zaista svašta - od crvenih grinja ("crvenih pauka"), preko biljnih vaši i leptirastih vaši, do muva lisnih minera (leaf miners) i crnih mušica (koje se navrznu na mokru zemlju, makar je u kaktusarskom slučaju vlažili i jednom nedeljno :/). Pesticide ne koristimo. Kao najuporniji saveznici u kontroli pošasti (svih spomenutih osim crvenih grinja) pokazali su se upravo osmonogi drugari sa talentom za štrikanje.

Tako je brojno potomstvo ženke običnog, dugonogog kućnog pauka (Pholcus phalangioides) napravilo pravi zaštitni vojni kompleks oko čitave kolekcije kaktusa. Paučina je relativno vidljiva, ali ako pitate Majmunče, mala je to cena da se plati za bezbednost bodljikavih mezimaca. Iako deluju nedodirljivo, protiv malih letećih napasti nemaju efikasni sistem odbrane... A upravo ta banda je specijalnost dugonogog P. phalangoides podmladka.



mali lovi...
...kao veliki

Druga veoma rado viđena familija pauka su pauci skakači (Salticidae). Oni su aktivni lovci - ne pletu mreže (iako luče niti), kreću se brzo i često skakuću. Česti su gosti stanova. U urbanim sredinama uglavnom viđamo sitnije vrste, pa zbog veličine i za pauka jako kratkih nogu, često nećete ni pretpostaviti da se radi o pauku. Međutim, ako je "bubica" koju ste ugledali energično odskočila kada ste joj se približili - gotovo sigurno je da se radi o pauku skakaču.



Ovi hitri mališani su se pokazali izuzetno efikasnim u kontroli biljnih vaši. Najčešće, skakač će jednu biljku odabrati za "svoju" i redovno patrolirati njom, od korena do vrhova lišća, u potrazi za plenom. Ovde na planeti majmunčića, jedan primerak je bukvalno mesecima obavljao fantastičnu kontrolu crnih biljnih vaši na "njegovoj" hrizantemi.

Foto: Thomas Shanan
...A pored toga, skakači su jedini pauci sa kučećim pogledima :)


Ukoliko želite da podstaknete naseljavnje osmonožaca na vašoj terasi/balkonu/bašti, evo par saveta:
  • Pauci vole mir i statičnost. Upravo otud njihova ljubav prema tavanima - vole sredine gde se stvari ne premeštaju mnogo. Tako da gledajte da ne pomerate nameštaj, dekoracije i saksije previše često (ovo poslednje odgovara i biljkama), a čišćenja sprovodite pažljivo.
  • Ukloniti paučinu za pauka nije ništa tragično, međutim ako to uradite previše puta, verovatno će se odseliti dalje. Ovo važi za "aktivnu" paučinu - onu u kojoj pauk boravi i lovi. Paučinu koja je napuštena (a često je ona ta koja nam najviše bode oči jer je nahvatala prašinu i koješta) možete i treba da uklonite, poseldica nema.
  • Što se tiče pauka skakača, vodite računa da ne polivate biljke jakim mlazom vode - ovo ih može oterati. Radije ih obilno orošavajte pumpicama/fajtalicama.
  • Pauke iz kuće slobodno uhvatite u neki sud i premestite na terasu. 
  • Napomena - dugonogi kućni pauci ne ujedaju, što ne znači da vam se neće naseliti i vrste koje imaju jače vilice i mogu probiti ljudsku kožu. No to se dešava jako retko, obično ako ga direktno uhvatite u ruku ili ga na kakav drugi način priklještite golom kožom. Mi nismo zabeležili ni jedan ujed pauka.



Foto (osim  pretposlednje): MajmunSkarab

1 comment: